Kilka słów na temat kart kredytowych

W ciągu ostatnich kilku lat w naszym portfelu wręcz zaroiło się od wszelkiego rodzaju plastikowych kart wydawanych coraz chętniej przez banki. Zastąpiły one w wielu przypadkach konieczność noszenia banknotów i monet a jednocześnie zmniejszone zostało ryzyko zagubienia lub kradzieży sporych sum pieniędzy. Z tego powodu zarówno klienci jak i banki coraz częściej decydują się na używanie wielu rodzajów tego typu kart kredytowych. Jednak czy na pewno wiecie, co tak na prawdę macie w portfelach? Poznajcie najbardziej popularne rodzaje kart, które są wydawane przez banki.

Karty bankowe

Karty bankowe – jest to produkt obecnie zanikający, choć jeszcze kilka lat temu banki wydawały je bardzo chętnie. Karty bankowe służą do identyfikacji klienta w systemie bankowym – poza lub obok weryfikacji danych z dowodu osobistego. Najczęściej umożliwiają jedynie wczytanie naszych danych w placówce bankowej i służą do ułatwienia znalezienia produktów z których korzystamy. Wraz z rozwojem technologii komputerowych coraz łatwiejsza stała się identyfikacja klientów za pomocą danych z dowodu osobistego i niemalże wszystkie banki przeszły na ten typ rozpoznawania klienta.

Karty bankomatowe

Karty bankomatowe – kiedyś były bardzo popularne, obecnie jest to już tylko jedna z funkcji pozostałych kart. Jeśli jednak jeszcze posiadacie tego typu produkt to wiedzcie, że karty bankomatowe mogą być używane jedynie do wypłacania pieniędzy z bankomatów i czasem do dokonywania wpłat. Możliwe jest też za ich pomocą dokonywanie transakcji które dostępne są z poziomu systemu operacyjnego widocznego dla klienta korzystającego z bankomatu.

Karty płatnicze

Karty płatnicze – karty tego typu umożliwiają jedynie dokonywanie transakcji płatniczych do kwoty salda pieniężnego dostępnego na naszym koncie bankowym. Jednak wraz z rozwojem technologii do każdego produktu zaczęto wprowadzać nowe funkcje i już właściwie nie są spotykane karty o jedynie płatniczej funkcji – częściej są one łączone chociażby z funkcją karty bankomatowej – mamy więc połączone dwie lub więcej usług w jednym kawałku plastiku.

Karty debetowe

Karty debetowe – ten rodzaj kary umożliwia nam dokonywanie transakcji zarówno w bankomatach jak i sklepach do kwoty salda na naszym rachunku powiększonej o przyznany nam debet. Jeśli więc na koncie posiadamy 1000 złotych a przyznany debet wynosi 500 złotych, to możemy dokonywać płatności do łącznej kwoty 1500 złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdorazowe wykorzystanie debetu wiązać się będzie z koniecznością zapłacenia przez nas odpowiedniej wysokości odsetek za okres, kiedy stan konta był ujemny.

Karty kredytowe

Karty kredytowe – to jeden z popularniejszych produktów bankowych. Karty tego typu to tak naprawdę kredyt udzielony nam przez bank, do którego dostęp mamy za pomocą właśnie tego kawałka plastiku. Jeśli na przykład dostępny limit kredytowy wynosi 1000 złotych, to za pomocą karty kredytowej możemy dokonywać płatności właśnie do tej kwoty i niemożliwe jest jej przekroczenie. Co ciekawe, najczęściej kredyt ten jest bezpłatny przez tak zwany okres grace period (okres bez-odsetkowy) który wynosi przeważnie nieco ponad pięćdziesiąt dni.

Zestawienie kart kredytowych


Leave a Reply