Nasze zdanie na temat kredytów

Rozmawiamy o kredytach

W życiu niemal każdej osoby przychodzi moment, w którym domowy lub firmowy budżet wymaga zastrzyku dodatkowej ilości pieniędzy na rozwój firmy lub bieżące wydatki. Kredyty są najpowszechniejszą formą pozyskiwania dodatkowych funduszy. Różni je jedynie rodzaj kredytu – oraz jego przeznaczenie.

Kredyty bankowe są zdecydowanie najbezpieczniejszą formą zaciągania pożyczek bankowych, chociaż oczywiście nie jedyną. Kredyty bankowe dzielą się m.in. ze względu na ich przeznaczenie. Banki oferują pożyczki na dobra konsumpcyjne, wówczas klient jest zobowiązany wykorzystać pożyczkę na konkretne dobro, na które był zaciągany kredyt. Jednym z najkorzystniejszych kredytów bankowych jest tzw. kredyt odnawialny na własnym rachunku bankowym. Polega on na zasileniu rachunku o określoną w umowie z bankiem kwotą kredytu. Z kolei kredyt obrotowy pozwala na dowolne jego przeznaczenie lub związany z konkretnym celem, który został wskazany w umowie między bankiem a konsumentem. Oprócz wspomnianych rodzajów kredytów, spotykamy również inne ich formy np. kredyty hipoteczne. Bez względu na ich rodzaj liczy się ten sam identyczny mechanizm wyrażenie chęci, potrzeby zaciągnięcia kredytu, podpisanie umowy z bankiem oraz wybór zabezpieczenie kredytu, oraz spłaty zaciągniętej pożyczki w oparciu o określone oprocentowanie i harmonogram spłaty.

Decyzja o możliwości przyznania konkretnego rodzaju kredytu zależy przede wszystkim od możliwości finansowych i zabezpieczenia kredytu przez potencjalnego kredytobiorcę. Powszechnie określa się ten czynnik jako zdolność kredytową. Reguła jest prosta im większy kredyt, tym większe wymagania dot. zdolności kredytowej. Przyznany kredyt jest rozkładany w czasie na konkretny okres, wcześniej ustalony w porozumieniu z kredytobiorcą. Najdłużej spłacane są rzecz jasna kredyty hipoteczne, ze względu na ich kwotę…

Kredyt bankowy spełnia niezwykle ważną rolę w przestrzeni rynków finansowych. Pozwala on na uzyskanie określonej ilości kapitału osobom fizycznym i firmom z odpowiednim jego zabezpieczeniem.

Leave a Reply