Czy warto załatwić odwrócony kredyt hipoteczny?

We wrześniu 2014 roku Sejm RP ustanowił uchwałę dotyczącą działania odwróconego kredytu hipotecznego. Zgodnie z przewidywaniami, osoba będąca właścicielem nieruchomości, będzie mogła pozyskiwać pieniądze od banku, w zamian za to, że po jej śmierci instytucja otrzyma prawo własności do lokalu. Odwrócony kredyt hipoteczny ma na celu wypłacenie właścicielowi ustalonej kwoty dożywotnio, a po śmierci bank ma do zaoferowania rodzinie dwie opcje.
Spadkobiercy mogą zdecydować się na wykup nieruchomości, bądź pozostawić ją w rękach instytucji.

Renta dożywotnia

Dużym plusem odwróconego kredytu hipotecznego jest to, że zostanie ograniczona działalność renty dożywotniej oferowanej przez niesprawdzone firmy świadczące usługi finansowe, które w żaden sposób nie były kontrolowane przez państwo.
Ponadto osoba starsza, posiadająca nieruchomość, będzie wreszcie mogła w pełni wykorzystać jej rynkową wartość. Szczególnie cenne będzie to dla osób samotnych, które nie mają lub nie przewidują żadnych spadkobierców, a dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu, pozyskaną gotówkę, będą mogli przeznaczyć na dodatkową opiekę medyczną lub wykup niezbędnych leków.

Leave a Reply