Jak rozpoznać niebezpieczeństwo związane z piramidą finansową?

Każdy słyszał o aferze Amber Gold, chyba najsłynniejszej polskiej piramidzie finansowej. Jednak czy samo pojęcie piramida finansowa jest nam znane?

Struktura

Jest to struktura, w której zysk uczestnika wypłacany jest z wpłat nowych uczestników. Jej działalność skupia się głównie na marketingu w celu pozyskania nowych klientów, a co za tym idzie nowych funduszy. Oczywiście ludzie są kuszeni wizjami wysokich zysków i oszczędności, co na dłuższą metę oczywiście to nie zadziała. Wszystko pięknie i ładnie brzmi, ale takie działanie jest z góry skazane na porażkę. Oczywiste jest, że nowi klienci w końcu przestaną przychodzić, rynek się nasyci. I nastaje problem: nie ma nowych klientów czyli nie ma nowych wpłat. A jak nie ma nowych wpłat, to nie ma jak wypłacać pieniędzy z zysków starym klientom. Klienci którzy wpłacili pieniądze zostają z niczym, rozpoczyna się dramat wielu rodzin.

Prawo wobec piramidy finansowej

W polskim prawie organizowanie piramidy finansowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Na zakończenie taka ciekawostka. Pierwszą piramidę finansową stworzył Charles Ponzi w 1920 roku w Bostonie. Kwota na jaką oszukał klientów wynosiła ok 15 milionów dolarów.

Leave a Reply