Zdolność kredytowa

Niewielu z nas myśli, jak dostać kredyt szybko i bez większych problemów, zanim złoży wniosek o jego przyznanie. By kredyt otrzymać, najpierw oczywiście trzeba uzyskać pozytywną decyzję kredytową. W tym tkwi szkopuł, że mało osób wie jak wpłynąć na to, by takową właśnie otrzymać. Jak najbardziej możemy wpłynąć na decyzję banku, ale musimy się do tego przedtem przygotować, by uniknąć przykrej niespodzianki w postaci odmowy udzielenia kredytu.

Wszystko może się odbyć szybko i bez problemu

Mamy kilka możliwości gwarantujących nam uzyskanie kredytu bez obaw o to, że spotkamy się z odmową. Wystarczy, że uprzednio zadbamy o naszą historię kredytową i zdolność kredytową.

Historia kredytowa – rzecz nader ważna

Posiadając zobowiązania w trakcie spłaty, musimy pilnować terminowości płatności rat, żeby nie dopuszczać do powstania opóźnień dłuższych niż 30 dni. Jeżeli nie dopilnujemy tego i postaną zaległości powyżej 30 dni, to wpłynie to negatywnie na naszą historię kredytową. W przypadku kiedy w przeszłości zdarzały się nam drobne tarapaty ze spłatą kredytów, niedługie poślizgi w płatnościach rat wówczas musimy sprawdzić BIK i dowiedzieć się co w nim widnieje na nasz temat. Może się okazać, że mimo spłaty zobowiązania informacje o tym są nadal widoczne w BIK-u. Jeżeli tak będzie, wówczas nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się do banku, w którym mieliśmy ten kredyt o usunięcie wpisu w BIK dotyczącego zadłużenia.

Brak historii kredytowej wcale nie jest plusem

Musicie wiedzieć, że banki nie lubią zarówno klientów z widocznymi w BIK opóźnieniami w spłacie zobowiązań wobec innych banków, jak i takich, którzy nie mają w BIK-u żadnej historii. Oczywiście historii w BIK nie będą miały osoby, które nie korzystały jeszcze z żadnego kredytu, czy pożyczki choćby ratalnej. Jednakże osoby takie mogą zbudować historię kredytową i w dość krótkim czasie. By tego dokonać, wystarczy np. sięgnąć po małą pożyczkę w ramach konta osobistego i spłacić ją w krótkim czasie. Można też kupić coś niedrogiego na raty, tak by były one, jak najniższe i spłacić to zobowiązanie jak najszybciej. Te proste zabiegi pozwolą nam zbudować pozytywną historię kredytową, by móc ubiegać się w przyszłości o wyższy kredyt.

Zdolność kredytowa jest podstawą do uzyskania kredytu

Nawet dobra historia kredytowa nie zagwarantuje nam przyznania zobowiązania, jeżeli nie będziemy mieli tak zwanej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa mówiąc w wielkim skrócie, jest stosunkiem naszych dochodów do obciążeń. Chcąc o nią zadbać, by mieć ją jak najwyższą, musisz wiedzieć, że niektóre z produktów bankowych, z których korzystasz, bardzo ją ograniczają. Jeżeli chcemy ubiegać się o wyższy kredyt np. na mieszkanie lub zakup samochodu warto byśmy rozważyli rezygnacje z tych produktów. Chodzi tutaj o kartę kredytową, czy przyznany kredyt w rachunku, z których obecnie nie korzystamy, a z których rezygnacja pozwoli nam podnieść zdolność kredytową. Jeżeli zrezygnujemy z tych produktów, wówczas nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt np. mieszkaniowy bardzo wzrosną.

Ostatnia rzecz – dopasować kredyt do swoich możliwości

Chcąc maksymalnie zwiększyć szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej, powinniśmy zadbać o to, by wnioskować kredyt, który będzie dostosowany do naszych możliwości finansowych. Znając nasze dochody i obciążenia miesięczne, wiemy ile środków, możemy przeznaczyć każdego miesiąca na spłatę raty. Wobec tego wnioskując o wyższy kredyt, musimy tak dobierać jego wysokość i czas spłaty, żeby rata nie przekraczała naszych możliwości. Warto przy tym wiedzieć, że wraz z wydłużeniem okresu spłaty spada rata, a co za tym idzie, wzrasta nasza zdolność kredytowa. Chcąc zatem pozyskać poważniejszy kredyt, należałoby jego spłatę rozłożyć na maksymalną ilość rat, tak by zachować, jak najwyższą zdolność kredytową.

Żeby ułatwić obliczenie zdolności kredytowej można skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

Niezależnie od tego, jakiego kredytu wzięcie planujemy, czy będzie to kredyt mieszkaniowy, samochodowy, czy wyższy gotówkowy to zawsze możemy go dopasować do naszych możliwości finansowych. Zyskamy dzięki temu lub powiększymy nie tylko zdolność kredytową, ale również zagwarantujemy sobie niezakłóconą spłatę zobowiązania. Musimy wcześniej przewidywać, że w przypadku pojawienia się przejściowych problemów finansowych wysoka rata może doprowadzić do tarapatów. Jeżeli nie będziemy w stanie punktualnie jej regulować, to odbije się to na naszej historii kredytowej i być może uniemożliwi w przyszłości uzyskanie kredytu.

Porównanie kredytów hipotecznych

Poniżej czytelne porównanie kredytów hipotecznych, znacznie ułatwi pierwsze rozeznanie w ofercie polskich banków:


Leave a Reply